Autor
Viera Mokrišová, Marián Ambrozy
Na úvod by sme radi vyjadrili potešenie, že môžeme recenzovať nadčasový katalóg, ktorý vystavuje a zaujímavo opisuje tvorbu ručných výrobkov v módnom priemysle v rozvoji Kreatívnej ekonomiky na Slovensku od autoriek Eva Hvizdová – Eva Hvizdová ml. Obidve autorky sa dlhodobo venujú marketingovému manažmentu módy a touto publikáciou dokazujú svoju odbornosť a kreatívne myslenie. Dnes je umenie a kultúra nepochybne integrálnou časťou ľudských a sociálnych životov. Kreatívna ekonomika sa stáva súčasťou, ktorá dominuje na všetkých úrovniach ľudskej činnosti. Ide o výsledok a synergiu ľudskej kreativity, mobility, technologického pokroku, ľudského záujmu, inšpiratívnych myšlienok a humanizáciu spoločnosti, ktorá vytvára bohatstvo spoločnosti. Kultúra je kľúčom k reflexii a otvára dvere pre pokojné spolunažívanie s cieľom kontinuálneho vzdelávania a vzájomnej podpory inovatívnych myšlienok. Akákoľvek originálna umelecká tvorba je svojim spôsobom cesta vyjadrenia reality medzi človekom a svetom. Podpora kultúry by mala stáť medzi najvyššími prioritami v spoločnosti.
To, ako sa človek oblieka vyjadruje jeho ekonomické, sociálne, psychologické, estetické a iné procesy. Poľský básnik Cyprian Norwid, napísal, že „krása nás nadchýňa pre prácu, a práca nás pozdvihuje.“ Prostredníctvom módy človek vyjadruje výrazové prostriedky názoru, myšlienok, správania, ukazuje svoj vzťah k spoločnosti, je to isté znázornenie kultúry, ale taktiež novodobý fenomén, ktorý opísali autorky v publikácii, ktorá sa zameriava na podporu ručne zhotovených výrobkov v módnom priemysle ako súčasti kreatívnej ekonomiky.
Je pozoruhodné, ako autorky spracovali túto novodobú tému a s podporou kreatívnych myšlienok obohatili spoločnosť. Ľudové prvky v oblečení možno považovať za nadčasový prístup, ktorý si vyžaduje jemnosť a umenie pre cit a detail v móde. Autorky tu neobchádzajú ani marketingový manažment, ktorý sa stáva doménou pri zvládnutí tejto krásnej témy. V módnom priemysle si vyžaduje každá časová perióda svoj prístup, každý životný cyklus si žiada obmeny v marketingovom mixe. Je uznania hodné, ako autorky v diele vyjadrili dôležitosť skúmania znalostí antropólogie, ktorá vytvára multi dimenzionálnu zložku skúmania kultúry v odevno – kreatívnom priemysle.
Ručná práca ako inovatívny element v modernej módnej tvorbe s regionálnymi prvkami smeruje k podnieteniu mladých dizajnérov a zvýšeniu motivácie ich tvorivej a umeleckej činnosti. Svetoznámy návrhár Sláva Zajcev sa veľakrát vo svojej tvorbe obracal k tradične zdobenému odevu. V jeho tvorbe môžeme nájsť inšpiráciu východných národov s dôrazom na osobitný štýl umenia. Taktiež vo svojej tvorbe opisuje krásu tradičných výšiviek vsadených do moderných módnych kreácií. Je neskutočne obdivuhodné, ako autorky v predloženom diele opisujú tradičnú techniku háčkovania a jej implementáciu do odevu ako fenoménu módy. Háčkovanie bolo v minulosti doménou ľudových šiat, no v dnešnej dobe sa táto technika stáva súčasťou svetovej módy. Autorky v diele opisujú jednotlivé techniky háčkovania, pričom každú techniku popisne a obrazne znázorňujú, v diele možno vycítiť talent pre umenie a krásu vzorov, ktoré sú podporené myšlienkami, ktoré povzbudzujú spoločnosť k vzájomného rešpektu a láske ku kultúre.
Ďalšou veľmi pútavou inšpiráciou je náročná výšivka, ktorá je vsadená do módnej tvorby a vystihuje kultúrne dedičstvo Slovenska (Prešovského kraja), ktoré disponuje snáď najkrajšou dimenziou tejto kultúry v rámci Slovenska. Autorky v nadčasovom diele nezabúdajú ani na osobnosti, ktoré sa dlhodobo venujú tomuto nádhernému umeniu a vyzdvihujú ich prínos v predloženej práci. Kultúra odievania je niečo, čo zaujme, avšak bez kvalitnej motivácie a podpory ľudského faktora nemôže byť úspešná. Autorky apelujú na rozvoj ľudskej kreativity a váženie si znalostí v danej oblasti, pretože ak si nebudeme vážiť talent a um, kultúra a myšlienky krajiny budú stagnovať. Tradičný marketing stavia primárne na získaní si nových zákazníkov, avšak marketing módneho priemyslu sa zaoberá podporou umeleckej kreácie, ktorej cieľom je dlhodobé udržanie vzťahu so zákazníkom a proces vzájomného obohacovania sa v procese tvorby. Zákazník sa tu stáva inšpiráciou pre umelca, kultúrne prostredie a jeho regionálne rozdiely sa stávajú podnetom pre súčasnú módnu tvorbu. Autorky v katalógu upriamujú pozornosť aj na vzdelávanie, ktoré je potrebné spojiť s talentom a zmyslom pre krásu pri tvorbe jednotlivých módnych kolekcií.
Autorky v katalógu motivujú mladú generáciu k danej téme, vyzdvihujú jej prínosy a otvárajú nové možnosti smerom k tvorbe pracovných miest v danom odbore. Je to niečo, s čím sa nestretneme každý deň, ide o novosť v myslení a disponovanie novými myšlienkami. Móda je definovaná jednotlivcami, ktorí reprezentujú svoje národy a môžu prispieť k vzájomnej podpore interkultúrnych znalostí, ak sa budú snažiť pochopiť dynamický svet módy. Na záver by sme chceli vyjadriť názor, že autorkám sa podarilo napísať nádherné dielo, ktoré v sebe nesie posolstvo starostlivosti o kultúru, konkrétne v prejave podpory odievania a módneho priemyslu, ktorý podnecuje a obohacuje spoločnosť v kreatívnej ekonomike. Želáme autorkám veľa úspechov s danou publikáciou, ktorá podnecuje spoločnosť k vzájomnej diskusii a váženiu si kultúrneho bohatstva, ktoré sa prejavuje aj v móde.