Autor uvedenej knižky je uznávaným trénerom rétoriky a súčasne pôsobí ako spíker a ako kouč v biznise. Patrí medzi popredných odborníkov v oblasti rétoriky a komunikácie. Je tiež autorom úspešnej knižky Manipulatívna rétorika, o ktorej som mala možnosť a potešenie napísať recenziu v tomto časopise pred tromi rokmi (2019, 14(2)).
V Predhovore svojej knižky autor stručne objasňuje obidve cesty ovplyvňovania ľudí: racionálnu argumentáciu a manipulatívnu rétoriku. Na otázku, prečo ľudia takmer každodenne používajú manipulačné techniky odpovedá takto: „Najdôležitejším dôvodom je, že manipulatívna rétorika nás dovedie k cieľu rýchlejšie: využiť mocenského postavenia, niekoho zatlačiť do kúta, odbiť polopravdou alebo uchlácholiť lichôtkami.“ (s. 11). Oveľa náročnejšie je empaticky počúvať, premyslieť inteligentné otázky a racionálne argumentovať. Férovosť je ušľachtilejšia v rétorike, ale je omnoho zložitejšia a ťažšia. Podľa autora, univerzálny postup férovej rétoriky je rétorika založená na argumentácii.
Mottom tejto knižky je: „Presviedčajte, nemanipulujte!“ Autor svoju knižku dedikoval rozumu! Aké príznačné!
Knižka pozostáva z dvoch hlavných častí. Je v nej Predhovor, Úvod, Záver a sedem strán poznámok a odkazov. V Úvode autor odpovedá na otázku, prečo je také ťažké niekoho presvedčiť. Ak sa tak deje, nedeje sa to náhodne, ale dá sa to naučiť pomocou nástrojov férovej rétoriky, ktorú tvoria tieto jej tri piliere:
„Zručnosť argumentovať, teda schopnosť racionálne a logicky formulovať myšlienky a predkladať jasné argumenty.
Zručnosť počúvať, teda schopnosť presne vnímať ako svet myšlienok, tak svet pocitov človeka s ktorým hovoríme.
Zručnosť pýtať sa, teda schopnosť klásť v správnej situácii správne otázky, aby sme sa priblížili k cieľu, ktorý sme si stanovili.“ (s. 14).
Cieľom knižky je tak podľa autora, predstaviť tieto zručnosti systematicky a prakticky a tak získať možnosť uplatniť ich v súkromnom i v profesijnom živote. Knižka obsahuje tiež inovatívne modely argumentácie, nové koncepty počúvania a tie najlepšie techniky kladenia otázok.
Prvá z dvoch hlavných častí tejto knižky má názov 10 najdôležitejších zručností férovej rétoriky pre každý deň. Autor tieto zručnosti pomenoval nasledovne:
1. Argumenty sú skrátka SEXIER.
2. Argumentujte empaticky: Model štyroch farieb.
3. Desať najlepších spôsobov odôvodňovania.
4. Chápavo počúvať bez nutkania odpovedať.
5. Kto sa rýchlejšie pýta, viac sa dozvie.
6. Tvrdo k veci, mäkko k ľuďom.
7. Kvalita namiesto kvantity – a to najlepšie na začiatok.
8. Rušivé faktory pri presviedčaní.
9. Desať zákazov pri presviedčaní.
10. Na pomedzí manipulatívnej rétoriky.
Každej tu uvedenej najdôležitejšej zručnosti je venovaná jedna kapitolka, kde autor v knižke veľmi podrobne a so zjavnou znalosťou problematiky objasňuje, vysvetľuje a odporúča ako efektívne argumentovať, počúvať a presviedčať ľudí bez fráz a ako píše „bez otrepaných rád na tému reč tela, hlas, charizma a zodpovedajúcej seba prezentácie“. Táto prvá časť knižky postupne ponúka autorove rady a účinné spôsoby ako empaticky argumentovať, ponúka viacero konkrétnych spôsobov odôvodňovania a zdôvodňovania argumentov, ponúka viaceré overené spôsoby ako chápavo počúvať bez nutkania odpovedať. Ďalej autor vysvetľuje aké je dôležité vedieť sa pýtať, vedieť sa rýchlo a múdro pýtať, ako byť k ľuďom verbálne mäkký, ale k meritu veci tvrdý a prečo. Píše, že je potrebné urobiť prvý dojem hneď od začiatku kvalitou argumentov, nie ich množstvom, pretože nás môže prekvapiť toľko rušivých faktorov pri presviedčaní ako sú: veľké vlastné ego, ego nášho oponenta, málo času, nevhodné miesto, negatívne emócie, fyzické rozpoloženie, status a mocenské hry, nedorozumenie a predsudky, nedostatočná príprava, strata nádeje, čiže strata vytrvalosti. Všetky uvedené rušivé momenty sa môžu vyskytnúť spolu, alebo jednotlivo, no nie vždy ich možno ľahko eliminovať. V závere prvej časti knižky autor, odvolávajúc sa na svoju knižku Manipulatívna rétorika, uvádza desať zakázaných spôsobov argumentácie, ako sú napr. bludný kruh, apel na emócie, osobný útok a ďalšie spôsoby, ktoré sú na pomedzí manipulácie.
V druhej hlavnej časti knižky pod názvom Tri piliere férovej rétoriky sa autor orientuje na tri kľúčové zručnosti rétoriky, ktorými sú pre presvedčivého komunikátora nasledovné:
„Zručnosť argumentovať: Presvedčivými racionálnymi argumentami dokáže zrozumiteľne vysvetliť svoje myšlienky a primerane reagovať na protiargumenty svojho oponenta.
Zručnosť počúvať: Vďaka chápavému počúvaniu vie, na ktoré aspekty kladie jeho oponent najväčší dôraz a ako vyzerá jeho predstava sveta.
Zručnosť pýtať sa: Cielenými otázkami dospeje k chýbajúcim, avšak pre presvedčovací proces relevantným informáciám a vedie rozhovor konštruktívnym smerom.“ (s. 95).
Každý z týchto uvedených pilierov rétoriky autor podrobne rozoberá. Pri zručnosti argumentácie uvádza modely ako postupovať a moduly ako argumentovať a presvedčiť lepšími argumentami. Veľmi veľkú a opodstatnenú pozornosť venuje autor zručnosti počúvať, teda zručnosti lepšie počúvať. Prezentuje detailne desať stupňov počúvania férovej rétoriky, prezentuje zároveň sedem rád pre dobrého poslucháča a sedem rád aj pre zlého poslucháča. Ponúka aj päť praktických cvičení pre lepšie počúvanie.
Tretí pilier férovej rétoriky – zručnosť pýtať sa, uviedol autor výstižným citátom Francisa Bacona: „Vedieť sa chytro opýtať je polovica múdrosti.“ (s. 173). Ach, vedieť tak, čo sa opýtať a kedy!!! Je tiež známy, ale často nedocenený poznatok, že v rozhovore je dôležitejšia otázka ako odpoveď!!!
Autor na ďalších stranách knižky oboznamuje potom čitateľa s konkrétnymi typmi otázok, ktoré je potrebné položiť, aby sme niekoho presvedčili. Veľmi zrozumiteľne predkladá desať dobrých dôvodov pre dobré otázky a zároveň tridsaťtri (!) najdôležitejších typov otázok pre presvedčovací proces v pracovnom i v súkromnom živote. Toto je veľmi užitočná a zaujímavá časť knižky, veľmi prakticky využiteľná v osobnej a pracovnej komunikácii. Autor v závere tejto druhej časti uviedol i štyri najčastejšie chyby pri kladení otázok, ktoré by sme si mali pamätať. Úplný záver druhej časti knižky tvorí autorových päť najdôležitejších otázok pre osobný rozvoj, ktoré môžu pomôcť niekoho férovo presvedčiť.
V Závere knižky ponúkol jej autor štyri úplne praktické rady, ako sa neustále zlepšovať vo férovej rétorike a kontakt na jeho blog @argumentorik.com. Didaktické a profesionálne!
V recenzovanej knižke Wladislawa Jachtchenka Férová rétorika sa prejavuje a odráža autorská férovosť i pri spracovaní a prezentovaní vybraných teoretických a praktických poznatkov z danej problematiky. Aktuálna téma, praktické využitie v osobnom a profesijnom živote, zrozumiteľný odborný štýl. Knižku odporúčam do pozornosti každému, kto si chce zlepšiť svoj verejný prejav v škole za katedrou, či v laviciach posluchárne, v biznise, alebo doma v súkromí.