Autor
Olga Jurášková
Kniha Reklub 1927 – 1949 s podtitulem Kapitoly z dějin československé reklamy je ucelenou monografií a originálním dílem. Poprvé bylo toto téma zpracováno nejen z pohledu marketingové komunikace, ale v širším kontextu dějin a společensko-ekonomických podmínek. Monografie mapuje významnou etapu ve vývoji české reklamy. Etapu, která zásadním způsobem ovlivnila další vývoj tohoto oboru a jeho další směrování. Autor v díle zúročil vlastní dlouhodobé zkušenosti v oblasti reklamy a marketingové komunikace, mimořádně hluboké teoretické znalosti, přesah do dalších souvisejících oborů a dlouhodobou a pečlivou práci při sběru dat. Monografie tak poskytuje ucelený obraz tehdejší reklamy, jejího společenského vlivu, kontextu v dalších kulturně-společenských a ekonomických vztazích. Monografie zachycuje vývoj reklamy v historických souvislostech a napomáhá tak pochopení dnešních trendů v reklamě a vlivu reklamy jak na spotřebitele, tak na vývoj celé společnosti. Kniha je rozdělena do kapitol, které přehledně mapují jednotlivá období – od založení Reklubu a jeho činnosti v jednotlivých etapách, po vznik a působení reklamních agentur.
Autor monografie čerpá z velkého množství literárních zdrojů, záznamů, rozhovorů a velmi pečlivě a strukturovaně zaznamenává události té doby. Zmiňuje významné osobnosti, které v rámci Reklubu působily, popisuje konkrétní situace, kauzy a zachycuje dobovou atmosféru. Autentičnost uváděných faktů je mimořádným přínosem, který je velmi cenný. Mnoho informací, uvedených v knize, nebylo zatím nikde publikováno.
Monografie seznamuje čtenáře s tehdejší politicko-ekonomickou situací, rozvojem průmyslu a obchodu, zrodem Reklamního klubu československého, mapuje etapy života reklamní společnosti. Uvádí první knihy o reklamě, nástroje propagace, jejich působení na veřejnost, segmentaci spotřebitelů, ale i etické kodexy a principy chování v reklamní branži. V poslední kapitole se autor věnuje založení a činnosti Slovenského reklamního klubu a ukazuje, do jaké míry česká i slovenská reklama využívala podobných nástrojů, aktivit a činností.
Monografie není jen historickým přehledem faktů a dějinných souvislostí. Autor dává knize filozofický přesah vlastními komentáři a tím, že porovnává historické události a fakta s moderní dobou Průmyslu 4.0, který bude ovlivňovat reklamní dění v budoucnosti. Toto je na monografii mimořádně cenné, že není pouze exkurzem do historie a dějin reklamy a jejího působení, ale i inspirací a vizí budoucího vývoje reklamy a marketingové komunikace obecně.