Autor
Dagmar Weberová
Mnohí odborníci z oblasti marketingu sa zhodujú v konštatovaní, že marketing je vednou disciplínou založenou na výskume a analýzach, ale zároveň aj umením. Takýmto spôsobom vníma marketing aj autorka predloženej publikácie, ktorá zastáva názor, že marketing môže byť vedecký, ale zároveň aj kreatívny, efektívny a súčasne aj inšpiratívny.
Publikácia je rozdelená do trinástich, logicky členených kapitol, počnúc kapitolou mapujúcou vývojové etapy marketingu a končiac novými trendmi, vrátane súčasných aktuálnych nástrojov on-line marketingu.
Myšlienka kreativity akcentuje v celej publikácii, je nutné oceniť autorkinu snahu o začlenenie kreatívnej stránky marketingu do každej kapitoly, pričom sú kreatívne riešenia často prezentované na príkladoch z praxe. V tejto súvislosti je nutné vyzdvihnúť autorkinu charakteristiku kreatívneho priemyslu a zaujímavé údaje poukazujúce na vzájomnú interakciu marketingu, kreatívnej ekonomiky a kreatívnej triedy. Upútala ma tiež skutočnosť, že autorka sa zaoberá problematikou marketingu v oblasti kultúry a umenia.
V druhej kapitole sú predstavené základné marketingové pojmy vrátane charakteristiky marketingového mixu a externého a interného prostredia organizácií. Tretia kapitola sa zaoberá marketingovým informačným systémom, ktorý dodáva manažmentom organizácií údaje potrebné pri prijímaní kvalifikovaných manažérskych rozhodnutí. Autorka sa zamerala najmä na marketingový výskum podľa jednotlivých hľadísk, medzi ktoré radíme predmet skúmania, časové i systémové hľadiská, ako aj možnosti skúmania miery spokojnosti zákazníka. Štvrtá kapitola sa venuje trhu a jeho segmentácii, autorka prezentuje základné motivačné teórie a následne charakterizuje trh a samotný proces segmentácie.
Piata kapitola, ktorá si pokojne zaslúži označenie ťažisková, sa detailne zaoberá produktom, ktorý je, vďaka súčasnej hyperkonkurenčnej dobe, považovaný za významný prvok marketingového mixu. Neoddeliteľnou súčasťou komplexného produktu je jeho značka, preto jej autorka venuje zvýšenú pozornosť. Aby bol produkt úspešný, je potrebné poznať jednotlivé fázy jeho životného cyklu. Ďalšia časť kapitoly sa zaoberá rozhodnutiami, ktoré sa týkajú výroby, balenia a iných aspektov produktu. Podobne ako v prvej kapitole, sa autorka aj v tejto časti pozerá na umelecké dielo ako špecifický produkt. Záver kapitoly je venovaný autorským právam a ochranným známkam.
Šiesta kapitola je zameraná na cenu ako súčasť marketingového mixu a autorka v nej prezentuje tvorbu ceny ako súčasť firemnej stratégie. Siedma kapitola je venovaná logistike a distribúcii ako významnej časti marketingového mixu. Autorka sa v nej zamerala na rozdelenie a funkcie distribučných ciest, pričom nezabudla ani na distribúciu na trhu s umením. Ďalšia, v poradí ôsma, kapitola predstavuje základné pojmy z oblasti marketingového komunikačného mixu. Aj v tejto kapitole mala autorka na pamäti umenie – zvýšená pozornosť je venovaná marketingovej komunikácii v art marketingu. Záver kapitoly patrí v súčasnosti vysoko aktuálnej komunikácii na sociálnych sieťach a kreatívnym príkladom z praxe. Deviata kapitola je zameraná na marketingové strategické plánovanie a jej cieľom je oboznámiť čitateľa s významom marketingového strategického plánovania organizácie.
Záver publikácie sa detailne zaoberá problematikou marketing manažmentu a prezentuje informácie, ktoré sú nevyhnutné pre poznanie a identifikáciu konkurencie. Desiata kapitola sa venuje analýze konkurencie, jedenásta kapitola poukazuje na spôsoby merania a predvídania trhového dopytu. V dvanástej kapitole sa autorka bližšie pozrela na základné problémy vývoja nových výrobkov a ich uvádzanie na trh. Posledná kapitola je zameraná na prezentáciu a využitie nových marketingových prístupov akými sú napríklad guerilový a virálny marketing. Záverečná časť kapitoly je venovaná nástrojom on-line marketingu.
Publikácia je obohatená o množstvo kvalitne spracovaných grafov a tabuliek a autorka čerpala z množstva relevantných a aktuálnych zdrojov a publikáciu obohatila o množstvo zaujímavých príkladov z praxe.
Na záver je možné konštatovať, že autorke sa podaril naplniť zámer, ktorý si sama v úvode publikácie stanovila a to ukázať čitateľom, že marketing je kreatívny a že neexistujú univerzálne recepty marketingových návrhov riešení a preto odporúča organizáciám vnímať jedinečnosť situácií, na základe ktorých je možné navrhovať unikátne riešenia. Aj keď je publikácia určená odbornej verejnosti, nepochybne si nájde, vďaka zrozumiteľnému jazyku, jasným formuláciám a mnohopočetným príkladom z praxe, čitateľov aj z radov laickej verejnosti so záujmom o marketing.