Napriek končiacim letným prázdninám neostalo v Tatrách počas prvého septembrového víkendu prázdno. Práve naopak, mnoho ľudí očakávalo, že práve počas neho rozkvitnú Tatry umením a zážitkami. Aspoň to sľubovali organizátori prvého ročníka hudobného festivalu Tatra Flowers, ktorí čerpali inšpiráciu z podobného festivalu organizovaného v talianskych Dolomitoch.
Súčasťou festivalu boli hudobné koncerty rôznych žánrov: klasickej hudby, tradičného folklóru, jazzu, etna, či modernej alternatívnej hudby; stretnutie so slovenským horolezcom Petrom Hámorom, ktorý tento rok uzatvoril Korunu Himalájí, či filmová projekcia dokumentov z dielne Pavla Barabáša, ktorý sa orientuje na dokumentárne filmy znázorňujúce čaro a jedinečnosť Tatier. Koncerty, stretnutia, projekcie a sprievodný program sa odohrávali na viacerých miestach: na Štrbskom plese, v Tatranskej Lomnici, na Hrebienku, Popradskom plese, Skalnatom plese a Téryho chate.
Prvá oficiálna informácia o konaní podujatia bola zverejnená v máji tohto roku na úvodnej tlačovej konferencii. Vďaka nej sa dostala do médií a bola rozširovaná. Organizátori vytvorili webovú stránku, na ktorej zverejnili informácie o programe, interpretoch, doprave, parkovaní, infocentre, či bezplatnej infolinke.
Propagácii festivalu pomohla aj aktivita na sociálnych sieťach. Organizátori vytvorili na sociálnej sieti stránku pre fanúšikov, vďaka ktorej upozornili na existujúcu webovú stránku. Ďalej počas celého obdobia do uskutočnenia festivalu informovali o programe, prinášali vyjadrenia účinkujúcich, ukážky z nácvikov, informácie o úspechoch účinkujúcich, videá s osobnými pozvaniami od účinkujúcich, jednoducho vďaka svojej stránke pre fanúšikov udržiavali záujemcov neustále informovaných a motivovaných. Krátko pred začiatkom festivalu poskytli návštevníkom všetky potrebné informácie a počas festivalu prostredníctvom tejto stránky upozorňovali na zmeny v programe.
Plusom pre popularitu festivalu bolo bezplatné vstupné na takmer všetky pripravené podujatia. Jediným spoplatneným koncertom bol koncert speváčky Jany Kirschner a ľudového umeleckého kolektívu SĽUK. Avšak predaj lístkov bol dostatočne rozširovaný a podporený akciou dva plus jeden zadarmo.
Vďaka mediálnemu partnerovi RTVS bol festival Tatra Flowers propagovaný v rozhlase, aj v televízii. Vyzdvihnuté bolo spojenie Tatier a umenia realizované na krásnych miestach v horách. Zvolená reklama podčiarkovala umelecké ladenie festivalu.
Organizátori nezabudli ani na predaj reklamných predmetov s logom festivalu. V ponuke boli tričká, tašky, či ponožky a záujemcovia si ich mohli zaobstarať nákupom cez internet, či osobne na festivale.
Propagácia festivalu neskončila prvým septembrovým víkendom. Organizátori sa prihovárajú návštevníkom aj po jeho skončení – prinášajú fotky, videá, či diskusie.
Festival však narazil aj na odporcov. Dôvodom boli koncerty odohrávajúce sa na vysoko položených miestach v horách, ktoré spadajú do vysokého stupňa ochrany prírody, akým je Téryho chata, nachádzajúca sa vo výške 2015 m n. m. Vďaka viacerým stretom v názoroch vzniklo mnoho článkov v novinách, či príspevkov na sociálnych sieťach. Členovia Slovenského ochranárskeho snemu dokonca vyzvali účinkujúcich, aby svoje koncerty počas podujatia zrušili. Vďaka mnohým článkom, ktoré vznikli na podklade týchto ostrých diskusií, sa o chystanom festivale dozvedelo ešte viac ľudí. Ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama.
Či už mal festival Tatra Flowers viac pozitívnych alebo negatívnych účinkov, či boli zvolené miesta koncertov a interpretov správne alebo nie, či majú pravdu organizátori alebo aktivisti, jedno je isté – na prvý ročník bola propagácia podujatia zabezpečená na vysokej úrovni.