S odstupom desiatich rokov prichádza na trh druhé, aktualizované a doplnené vydanie publikácie, ktorá na prvý pohľad pragmaticky už len svojim názvom jednoznačne definuje skúmanú problematiku a vyvoláva očakávaný prínos pre jej čitateľa. Popri teoretickom vymedzení kľúčových pojmov, ako sú firemná identita a imidž, firemný dizajn, komunikácia a kultúra či produkt obsahovo prináša množstvo prakticky implementovateľných tipov či odporúčaní zameraných na riadenie firemnej identity v previazanosti na budovanie imidžu, využijúc pritom celý rad príkladov z domácej i zahraničnej hospodárskej praxe a parciálnych výsledkov realizovaných výskumov.
Pôvodná, pre zainteresovanú odbornú verejnosť známa a etablovaná, dvojica autorov Jitka Vysekalová a Jiří Mikeš bola doplnená o Jana Binara, prezidenta Asociace komunikačních agentur a riaditeľa agentúry McCann. Ich spolupráca priniesla skutočne hodnotné a do istej miery dokonca nadčasové dielo. Veď, ako uvádza sám Jan Binar v krátkom úvode, „Kolik zdánlivě revolučních přístupů je jen novou manifestací starých, staletími prověřených pravd.“. V tomto prípade sa však určite nejedná o novú manifestáciu, ale o prakticky využiteľný zdroj poznania, ktorý kladie dôraz na to základné: „srozumitelnost, unikátnost, smysluplná role, svěží kontinuita a emoce jsou, byly a budou prazákladem úspěšné identity.“.
Áno, publikácia prináša časom overené princípy, základ v pôvodnom prvom vydaní je citeľný, rovnako je však citeľný i rozsah jej novelizácie, ktorý vyústil do podoby jej druhého vydania. Štruktúra ostáva zachovaná, plynulo od vysvetlenia podstaty firemnej identity a imidžu, cez identifikáciu kľúčových prvkov, resp. nástrojov firemnej identity (corporate identity), a to firemného dizajnu (corporate design), firemnej komunikácie (corporate communication), firemnej kultúry (corporate culture) a produktu, či služby sa predchádza k pochopeniu osobnosti firmy, k objasneniu významu a typov imidžu a spoločenskej zodpovednosti firiem (corporate social responsibility), v danom kontexte i akcentu na význam emócií pre tvorbu imidžu a jeho analýzu s využitím vybraných metód výskumu. Záver patrí nekonečnému príbehu budovania identity a imidžu domovskej krajiny autorskej trojice – Českej republiky.
Z množstva prezentovaných aktuálnych konkrétnych príkladov či výsledkov realizovaných výskumov, pri ktorých si čitatelia budú môcť nájsť zreteľa hodné inšpirácie, je možné uviesť prípadové štúdie orientované napríklad na problematiku rebrandingu či analýzy imidžu, parciálne výsledky primárnych výskumov odkrývajúcich preferencie značiek a vnímanie českých značiek alebo motiváciu zamestnancov, praktické tipy súvisiace s tvorbou firemného dizajnu a dizajn manuálu, či konkrétne loga, prehľad determinantov firemnej kultúry alebo metodické prístupy k analýze imidžu s akcentom na vybrané metódy. Autori neprezentujú len „holé“ fakty, ale zastávajú i vlastné názory a postoje opierajúc sa pritom o svoje rozsiahle znalosti skúmanej problematiky a praktické skúsenosti, čo je citeľné napríklad aj v poslednej kapitole zameranej na budovanie identity Česka a jeho imidž.
Slovenský čitateľ si možno bude klásť otázku, ako je to v prípade Slovenska? Dala by sa v danom kontexte zvažovať dokonca možnosť realizácie komparatívneho výskumu. Inou otázkou pre neho môže byť, prečo sa v texte nepoužívajú výrazy imidž či dizajn a miesto nich sa uvádza image, resp. design? V českom jazyku to však jednoducho tak je, pričom je potrebné uviesť, že autori citlivo narábajú s anglickými výrazmi a jednoznačne a zrozumiteľne vysvetľujú ich terminologický význam a obsah, i keď terminologický slovník nie je súčasťou recenzovanej knižky. Naopak, očakávaný by bol napríklad dôraz na špecifiká online prostredia vo vzťahu k skúmanej problematike, digitálny dizajn či akcent aj na potenciálne reputačné riziká, ich negatívne konzekvencie a možnosti ich minimalizácie.
Kombinácia využiteľných teoretických poznatkov a praktických príkladov a konkrétnych v praxi implementovateľných odporúčaní predstavuje kľúčový atribút komplexne, pútavo a zrozumiteľným spôsobom spracovanej publikácie, čo je aj dôvodom, pre ktorý by po nej mali siahnuť tak marketingoví manažéri či majitelia firiem a/alebo zástupcovia a reprezentanti aj iných typov organizácií, ktorí sú zodpovední za budovanie ich identity a snahu o získavanie očakávaného imidžu, ako aj študenti manažmentu, marketingu, masmediálnej komunikácie a príbuzných odborov či (dokonca) ich učitelia.