„Inovácie sú všade prítomnou súčasťou, hybnou silou a nástrojom zabezpečovania trvalej udržateľnosti spoločensko – hospodárskeho rozvoja.“ Touto myšlienkou vstupuje autor do rozsiahlej a náročnej problematiky elektromobility v oblasti distribúcie vo vzťahu k ochrane životného prostredia.
Predmetná publikácia analyzuje a hodnotí problematiku inovácií v šiestich kapitolách s náročným obsahom. Charakteristická je čistota obsahu pojmov, ich vedeckosť, zrozumiteľnosť a rozmanitosť, tiež miera aktuálnosti. Tieto vlastnosti rozpracúva autor v prvej kapitole.
Vychádza z názorov popredných svetových teoretikov ako Bobrov, Vlček, Drucker, Schumpeter. Práve ostatne menovaný vymedzil 5 charakteristík pre inovácie. P. Drábik taktiež synteticky vymedzil obsah kategórie inovácie, ako filozofie činnosti, ktorá zasahuje všetky zložky reprodukčného procesu, ako je marketing, vývoj výrobkov a technológií, plánovanie, výroba, predaj, príprava kádrov, riadenie sociálno-ekonomických a environmentálnych faktorov. Tiež ako synonymum úspešnej produkcie, asimilácie a používania novostí v ekonomike a sociálnej sfére. Ponúka nové riešenia problémov vyvolaných zmenami v podnikateľskom prostredí, v požiadavkách zákazníkov, technologickom rozvoji, v globalizácii, ale tiež v ozeleňovaní hospodárstva a trvalý udržateľný rozvoj. Podrobnejšie vysvetľuje vplyv inovácií na zákazníkov, občanov, zamestnancov, obchod, výrobu, technológie a organizáciu výroby, ekonomických a environmentálnych faktorov. Tiež ako synonymum úspešnej produkcie, asimilácie a používania novosti v ekonomickej a sociálnej sfére.
Ponúka nové riešenie problémov vyvolaných zmenami v podnikateľskom prostredí, v požiadavkách zákazníkov, technologickom rozvoji, v globalizácii, ale tiež v „ozeleňovaní“ hospodárstva a trvalo udržateľný rozvoj. Podrobnejšie vysvetľuje vplyv inovácií na zákazníkov, občanov, zamestnancov, obchod, výrobu, technológie a organizáciu výroby.
Takýto teoretický vstup do problematiky je žiaduci, je určený pre teoretickú rovinu i pre prax.
Prvá – silná kapitola upriamuje pozornosť na inovačné stupne a význam inovácií pre organizácie a spoločnosť so smerovaním na budúcnosť. Za cennú súčasť tejto kapitoly možno považovať inovačné stratégie. V závere kapitoly zdôrazňuje autor strategické inovácie v automobilovom priemysle s akcentom na princípy nízkych nákladov. Postupne plní text svoje ciele v časti elektromobilita ako environmentálno – energetická inovácia.
V druhej časti publikácie konkretizuje autor inovačné trendy v sektore automobilového priemyslu. Charakterizuje ich, ba zachádza hlboko do dodávateľského sektora. Definuje spoločensky prospešné inovácie v distribúcii. Ústredným pojmom je elektromobilita. Jadrom druhej kapitoly sú štyri strategické trendy výroby automobilov:
– zameranie na zákazníka,
– pripojené autonómne autá,
– digitálny dodávateľský reťazec,
– udržateľná mobilita.
Napokon sa autor zamýšľa nad efektívnosťou automobilového priemyslu v tom zmysle, aby boli uspokojené požiadavky zákazníkov. Poskytuje prognózu podielu automobilov s rôznymi typmi pohonu do r. 2030. Čitateľa zaujme hodnotenie udržateľnej mobility, ktorej najvýraznejšie aspekty sú:
– užívateľské aspekty,
– odvetvové,
– makroekonomické,
– spoločenské,
– distribučné,
– autoritatívne,
– vládne a ostatné.
„Zelená logistika“ – zelené obstarávanie je spôsob zadávania dodávok, ktorý berie do úvahy vplyv vybraného tovaru a služieb na životné prostredie tak, aby negatívny vplyv na životné prostredie bol čo najmenší. K posudzovacím kritériám autor zaraďuje možnosť recyklácie, biologickú odbúrateľnosť, materiálnu a energetickú náročnosť výroby, zdravotnú neškodnosť a iné.
„Zelený spotrebiteľ“ – výraz zahŕňa konečného zákazníka aj priemyselného zákazníka, ktorí požadujú, aby tovary a dodávky vôbec boli šetrnejšie k životnému prostrediu.
„Zelený sklad“ – autor má na mysli usporiadanie skladu s cieľom minimalizovať počet najazdených kilometrov manipulačnou technikou pri skladových operáciách.
Kapitolu uzatvára časť „environmentálny marketing a distribúcia“, ktorý popisuje „zelený marketing“ tromi pohľadmi:
1. predajný pohľad – uvádzať na trh tie výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu
2. sociálny pohľad – snaha znižovať negatívne vplyvy na životné prostredie
3. environmentálny pohľad – reagovať na environmentálne problémy
Zelený marketing vychádza zo zelenej ekonomiky, ktorá podporuje ľudskú prosperitu, sociálnu rovnosť, zníženie rizík a ekologických škôd.
Nové prístupy k environmentálnej segmentácii trhu nájdu uplatnenie aj v oblasti elektromobility a v marketingovej činnosti producentov elektromobilov.
Tretia kapitola poteší milovníkov a autority v technickej oblasti. P. Drábik ju nazval „environmentálno-technická inovácia pohonov automobilov“. Priestor dostali aj otázky – typy pohonov v elektromobile. Taktiež elektromobilita vo svete a na Slovensku, spotrebiteľské postoje. Ako príklad uvádza autor Nemecko, kde je registrovaných 1,9% elektromobilov. V USA podiel nových registrácií predstavuje 1,8%. Čína predpokladá do r. 2025 20% -ný podiel. Nórsko je vodcom inovácií, nové registrácie elektrických vozidiel predstavujú 46,7% z celku.
S poľutovaním sa v publikácii konštatuje, že slovenské organizácie nie sú zapojené do tohto trendu, čo je spôsobené nízkou inovačnou schopnosťou v oblasti elektromobility. Kapitola je ukončená podčiarknutím unikátnych príležitostí elektromobility na Slovensku, ako je:
– výkonnosť hospodárstva,
– ochrana životného prostredia,
– priestor a potreba vedeckého bádania.
Štvrtá kapitola predmetnej monografie je zameraná na „Rozvoj elektromobility a jej vplyv na spotrebu elektrickej energie“. Problematika je výsostne aktuálna. Cieľom je znižovať spotrebu energie a emisií. Pri presadzovaní elektromobility zavážia prvky ako:
– cena vozidla,
– cena batérie,
– náklady na prevádzku,
– údržba a opravy vozidla,
– cena paliva – elektriny alebo ropy.
V tejto súvislosti vystupuje význam efektívnosti elektromobility. Autor analyzuje a hodnotí všetky technické prvky. Z autorových analýz vyplýva záver, že národné vlády členských krajín EÚ musia výrazne zvýšiť investície do nabíjacej a tankovacej infraštruktúry.
Zaujímavý pohľad poskytuje medzinárodné porovnanie emisií skleníkových plynov na počet obyvateľov. EÚ sa nachádza v strede hodnotiaceho grafu. V zásade sa dá povedať, že elektrické vozidlá majú nižšie emisie skleníkových plynov počas životného cyklu ako má bežný európsky automobil.
V dvoch záverečných kapitolách prezentuje autor vlastnú výskumnú činnosť, ktorá vychádza z cieľa monografie. Je založená na využití radu náročných matematických a štatistických metód, pomocou ktorých hodnotí spotrebiteľské aspekty rozvoja elektromobility na Slovensku. Vo vytvorenom modeli pracuje s 388-timi respondentami. Cenné sú výsledky ekonomickej závislosti spracované koreláciou. Napokon analyzoval bariéry rozvoja, ktoré brzdia pokrok.
V závere možno položiť otázku: Čím je hodnotná predmetná publikácia autora P. Drábika? Možno uviesť viacero prvkov:
– obohacuje ekonomickú teóriu novými prvkami a pohľadmi nielen dobovo platnými, ale progresívnymi,
– osloví každého, lebo sa dotýka života všetkých,
– dáva množstvo podnetov na rozmýšľanie o budúcnosti,
– obohatí myseľ a praktické rozhodovanie.
Využiteľná je študujúcimi, doktorandmi, riadiacimi pracovníkmi, pedagógmi a každým, kto sa zaujíma o budúcnosť.